Sereke | Beşê Erebî | Beşê Çandî | Gotarekî Rêke | Erşîv

Sereke

Ger 

 
 

Pirsa rojavayê Kurdistanê di meclîsa Swêdê de

 


Suriye rejimi tarafından baskı altına alınan Batı Kürdistan’daki yaşam adeta cehenemi andıracak derecede. Keyfi tutuklanıp kaybettirilen, işkenceye tabi tutulan ve yerlerinden edilinen Kürtlerin sayısı hayli kabarık. Arablaştırma politikası ve Kurdistan’ın batısını boşaltma amacıyla geliştirilen ‘Arap çemberi/kemeri’ politikası gereği mal ve mülklerine el konulan Kürtlerin vatandaşlık hakları gaspedilmektedir. Kendi ülkesinde yabancı statüsüyle baskı altına Kürtlerin eğitim ve sağlık gibi haklardan da yoksun kaldıkları bilinmektedir.


Soykırım karşıtı insan hakları Örgütü Kurdocide Watch-CHAK, CHAK Bakur’un kordinatörleri Seyidxan Anter, Ayşe Göktepe ve CHAK Genel Başkan yardimcısı Gabar Çiyan’ın çağrı ve önerisi doğrultusunda konuyu acil olarak gündemlerine getirdi.

CHAK’ın Rojava (BATI) temsilciliği, Isveç Sol Parti’den Hediye Güzel, İsveç Sosyal Demokrat Partisinden Yekbun Alp’ın organize ettikleri toplantıya CHAK Bakur da katıldı. Konu İsveç meclisinde tartışıldı ve toplantı 2 saat sürdü.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Sol Parti milletvekili adayı ve tanınmış politikacı Hediye Güzel, Süriye’de var olan sıkı yönetimin sona ermesi, Kürt halkına karşı yapılan baskıların son bulup, el konulan mülklerinin iadesi için sorunu İsveç Parlementosu ve Avrupa Birliğine getirebilmek ve gerekli adımların attılması artık şart. CHAK işbirliğinde başlatılacak çalışmaların içerine Kürt halkının temsilcileri katılması sağlanacak ve somut istemler, bir planlama çerçevesinde hayatta geçirilecektir, denildi.

Sosyal demokratların tanınmış genç politikacılarından Yekbun Alp’de bu konuda geç bile kalındığına işaret ederek, bizler konuyu olabildiğince hem İsveç hemde Avrupa Birliğine taşımaya çalışacağız, dedi.

CHAK-Dökümenatosyon Merkezi & EuroKurd News


 
Gotar Nerîne Xwediyê Xwene
 

Puanên Nûçeyê

Asta Dengan: 0
Bi Tevahî Deng: 0

Ji kerema xwe re kurtedemeke xwe bide vê dengdanê:

Herî baş
Pir baş
Baş
Ne xirab
Xirab

Vebijark